عرفان حلقه(کیهانی)-انجمن عرفان از منظری دیگر و به زبان ساده تر
اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - نسخه‌ی قابل چاپ

+- عرفان حلقه(کیهانی)-انجمن عرفان از منظری دیگر و به زبان ساده تر (http://mataheri.org/forum)
+-- انجمن: تازه های عرفانی (http://mataheri.org/forum/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D9%81%D8%A7%D9%86%DB%8C)
+--- انجمن: اخبار و اطلاعیه ها (http://mataheri.org/forum/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7)
+--- موضوع: اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری (/%D9%BE%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B7%D8%A7%D9%87%D8%B1%DB%8C)اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-20-2015

متن کامل مصاحبه من با خبرنگار اایسنا در مورد خبر نقض خکم اعدام آقای محمدعلی طاهری که با کمی ویرایش در صفحه حقوقی و قضایی سایت ایسنا منتشر شد .

خوشبختانه مطلع شدیم که حکم اعدام آقای محمدعلی طاهری در شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه 26دادگاه انقلاب عودت شده است ، همانطور که پیش بینی کرده بودیم و انتظار هم می رفت قضات محترم دیوان با دقت و ظرافت به دلایل و استدلالات ما در بی اعتباری حکم توجه کرده و رای دادگاه بدوی را بلحاظ وجود ایراداتی از قبیل استناد غلط به قانون موخرالتصویب یعنی ماده 286 قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و نیز عدم انطباق اقدامات موکل با مواد 183تا188 قانون مجازات اسلامی مصوب 1370 و همچنین سایر مواد قانونی مرتبط با جرم افسادفی الارض ، نقص تحقیقات در پرونده و بویژه لزوم رعایت اصل قانونی بودن جرم و مجازات و در نتیجه عدم جواز استناد به فتاوی مراجع معظم تقلید ، موجه و قابل تایید ندانسته اند. این امر نشان می دهد روش و اعتقاد ما مبنی بر اینکه اینگونه پرونده ها را فقط باید در مسیرهایی کاملاً حقوقی و داخلی و از مجاری قانونی پیگیری کرد ایده درستی بوده است.

درباره اتهام دیگر موکل مبنی بر اینکه اقدامات درمانی متهم موجب تشدید مشکلات جسمانی و روانی بیماران شده است با وجود اینکه در ابتدا اصلا چنین اتهامی در پرونده مطرح نبوده و بعداً بر خلاف قانون آیین دادرسی کیفری و برای توجیه اتهام افساد فی الارض در طی رسیدگی به اتهامات موکل افزوده شده است ، قضات محترم دیوان به درستی تشخیص داده و تصریح کرده اند که طرح چنین اتهامی مستلزم «انجام تحقیقات کامل از مجنی علیهم با ذکر جزییات و نتایج است و اخذ نظریه پزشکی قانونی است ».

با توجه به این گام مثبت و ارزنده دستگاه قضایی، هرچند حکم دادگاه بدوی مغایرتهای آشکاری با معیارهای حقوقی و قوانین جمهوری اسلامی داشت و تاثیرات منفی زیادی هم در جامعه برجا گذاشت در حالیکه هیچ ضرورتی نداشت که چنین هزینه های سنگینی بی جهت به نظام و مردم تحمیل شده و بدبینی در اجتماع و در دنیا ایجاد شود ، اکنون امیدواریم کسانی که همچنان با جوسازی های رسانه ای و تهمت و افترا و بدون رعایت حق پاسخگویی زیان دیده همچنان بر مواضع گذشته خود اصرار می ورزند و تصور می کنند با این روش ها می توانند دستگاه قضایی را تحت تاثیر قرار داده و وارد بازیهای سیاسی خود کنند دست بردارند و بگذارند فضای آسیب دیده جامعه تلطیف شود و دست از روش حذف و اتهام زنی و تخریب بکشند.

ما ضمن تشکر از آن قضات بلندپایه دیوانعالی کشور و نیز مسئولان محترم قضایی بخاطر دقت و جسارتشان در رسیدگی قانونی و به دور از جوسازی های شدید مخالفین آقای طاهری ، امیدواریم شرایط آزادی ایشان هر چه زودتر فراهم شود و با وجود اینکه قانوناً پس از تحقیقات مقدماتی ضابطین ادامه نگهداری متهم در بازداشتگاه بر خلاف قانون است و موکل ما مدتها قبل می بایست به بند عمومی منتقل می شد اما متاسفانه چند سال است که برخلاف قانون در بازداشتگاهی خاص و به صورت یک یا دو نفره که عملا مصداق انفرادی محسوب و مکررا از آن منع شده است نگهداری می شود .

البته اکنون با توجه به نقض حکم دادگاه بدوی دیگر هیچ موجبی برای زندانی بودن وی وجود ندارد. خصوصا با توجه به اینکه ایشان بارها کتبا و شفاها به مسئولان و قاضی پرونده اعلام نموده است که هیچگاه تصور نمی کرده مباحث او که تماما با مجوزهای قانونی و در کلاس های دانشگاه و موسسات مجاز تدریس می شده و یا کتاب هایی که با مجوز چاپ شده اند باعث سوء تفاهم گردد و برخی از متدینان را ناراحت کند و لذا حاضر است در صورت آزادی از زندان آنها را کنار گذاشته و شاگردان و افرادی که تحت عنوان هواداری از او فعالیتهایی می کنند را مجاب نماید که از فعالیتهای خود تحت عنوان عرفان حلقه دست بردارند . بنابراین خیرخواهی و مصلحت اندیشی هم ایجاب می کند آقای طاهری هرچه زودتر آزاد شده و به آغوش خانواده اش بازگردد.
 RE: اخبار احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-20-2015

نحوه رسيدگي به درخواست تجديدنظرخواهي  در ديوان عالي كشور:

 * تصميمات شعبه ديوان در مرحله تجديدنظرخواهي به يكي از صورت‌هاي زير است:

1- رأي تجديد نظرخواهي مطابق با قوانين و دلايل موجود در پرونده است. در اين حالت شعبه ديوان ضمن تأييد رأي، كه اصطلاحاً در ديوان عالي كشور ابرام ناميده مي شود پرونده را به دادگاه صادر كننده رأي باز مي‌گرداند.

2- رأي تجديدنظر خواسته: "از دادگاهي صادر شده كه فاقد صلاحيت است يا "بدون رعايت تشريفات قانوني و بدون توجه به دلايل و مدافعات طرفين پرونده صادر شده يا "مخالف يا مغاير با شرع قانون است. در اين حالات، شعبه ديوان عالي رأي تجديدنظر خواسته را نقض و حسب مورد به شرح زير تصميم مي‌گيرد.

3- اگر عملي كه محكوم عليه به اتهام ارتكاب آن محكوم شده به فرض ثبوت، جرم نباشد يا اگر جرم است، مشمول عفو عمومي شده يا به جهات ديگر قانوني قابل تعقيب نباشد، رأي صادره نقض بلا ارجاع مي‌شود (هرگاه ديوان عالي كشور پس از نقض دادنامه بدوي صرفاً به نقض آن اكتفا كند و براي رسيدگي مجدد پرونده را به همان دادگاه يا دادگاه هم عرض ارجاع نكند اصطلاحاً اين عمل را نقض بلاارجاع گويند.)

4- اگر رأي تجديدنظر خواسته به صورت قرار يا حكم باشد ولي به علت نقص تحقيقات نقض شود، پس از نقض قرار يا حكم، پرونده براي رسيدگي مجدد به همان دادگاه صادر كننده رأي ارجاع مي‌شود. در اين حالت دادگاه بايد از نظر ديوان عالي كشور پيروي كند. يعني حسب مورد رسيدگي ماهيتي كرده، يا پس از كامل كردن تحقيقات و برطرف كردن نقايص اعلامي از سوي ديوان عالي كشور، رأي صادر كند.

5- اگر رأي تجديدنظرخواسته به علت عدم صلاحيت دادگاه صادر كننده نقض شود، پرونده به مرجعي كه ديوان عالي كشور صالح تشخيص مي‌دهد ارسال مي‌شود و دادگاه اخير الذكر مكلف است به پرونده رسيدگي كرده و رأي صادر كند.

6- در غير از موارد فوق، چنانچه ديوان عالي كشور رأي تجديدنظر خواسته را نقض كند، پرونده را براي رسيدگي ماهيتي به دادگاه هم عرض دادگاه صادر كننده رأي اوليه ارجاع مي‌كند. در اين حالت ممكن است با اصطلاح «رأي اصراري» روبه‌رو شويم يعني: دادگاه هم عرض (دوم) مي‌تواند نظر شعبه ديوان عالي كشور را نپذيرد و حسب مورد رأي دادگاه اوليه را صحيح بداند يا رأي صادر كند كه با نظر شعبه ديوان عالي كشور همخواني نداشته باشد. براي مثال، دادگاه اول عمل متهم را قتل عمد و شعبه ديوان آن را قتل شبه عمدي و دادگاه هم عرض كه پس از نقض دادنامه اوليه از سوي ديوان عالي كشور پرونده به وي ارجاع شده عمل متهم را قتل خطايي محض(خطئي) تشخيص دهد.

در اين وضعيت اگر رأي دادگاه هم عرض مورد اعتراض واقع شود از چند حالت زير خارج نيست:

الف- شعبه ديوان عالي كشور پس از رسيدگي به اعتراض، استدلال دادگاه دوم را بپذيرد كه در اين حالت رأي تجديدنظر خواسته را تأييد مي‌كند.

ب- شعبه ديوان عالي كشور پس از رسيدگي به اعتراض، استدلال دادگاه دوم را نمي‌پذيرد. در اين حالت پرونده در هيئت عمومي شعب كيفري مطرح مي‌شود و اگر اين هيئت نظر شعبه ديوان را پذيرفت حكم صادره از دادگاه دوم را نقض و پرونده را براي رسيدگي به شعبه هم عرض دادگاه دوم ارجاع مي‌كند (يعني سومين دادگاه بدوي) اين دادگاه سوم مكلف است با توجه به استدلال هيئت عمومي ديوان عالي كشور حكم صادر كند و اين رأي قطعي است.

پرسش: اگر به رأي صادره از دادگاه بدوي اعتراض شود و در مرحله رسيدگي به اعتراض در شعبه ديوان عالي كشور، شاكي خصوصي اعلام رضايت كند و جرم از جرايم غيرقابل گذشت باشد آيا ديوان عالي كشور كه صرفاً رسيدگي شكلي مي‌كند نه رسيدگي ماهيتي، اجازه تخفيف مجازات را دارد؟ پاسخ: همان طور كه گفتيم اگر رأي تجديدنظرخواسته مطابق قانون و دلايل موجود در پرونده باشد، ديوانعالي كشور بايد آن رأي را تأييد و سپس پرونده را به دادگاه صادر كننده رأي بفرستد و بنابراين نمي‌توان تغييري در حكم داد؛ مگر آنكه جهت تغيير كه فرض پرسش تخفيف است بعداً (يعني بعد از صدور حكم از دادگاه بدوي) به وجود آمده باشد. براي مثال، شاكي خصوصي پس از صدور حكم از دادگاه بدوي اعلام گذشت كرده باشد كه در اين صورت با توجه به وضع جديد اعمال تخفيف از سوي ديوان عالي كشور بلا اشكال است. البته عده‌اي معتقدند كه ديوان تنها رسيدگي شكلي كرده و براي اعمال كيفيات مخففه حادث شده، بايد از طريق دادگاه بدوي يا شعبه هم عرض دادگاه بدوي اقدام كند. البته اين نظر اصلح است. انتهاي پيام/ش

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8909171009RE: اخبار احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-20-2015

صفحه خانواده استاد محمد علی طاهری:
بسم الله الرحمن الرحيم
ساقي به جام عدل بده باده تا گدا
غيرت نياورد كه جهان پر بلا كند
(حافظ)
دوستان، شاگردان و هموطنان نگران استاد طاهری ضمن تقدیم سلام و سپاس همه اعضای خانواده طاهری که در این ماههای پرتب و تاب تسلی بخش مان بوده اید به استحضارتان می رسانیم:

در ماه های گذشته از یکسو رنجور از حکم ناعادلانه شعبه بدوی و فشارهای برخی عوامل امنیتی برای وخیم تر کردن اوضاع بودیم و از سوی دیگر نگران برخی رفتارهای ناسنجیده دوستان و یا بهره برداری های افراد و جریانات خاصی از موضوع آقای طاهری برای اهداف سیاسی خودشان علیه حکومت و از طرف دیگر نگران فضاسازی های مملو از دروغ و تهمت توسط رسانه های بی تعهد وابسته به یک جناح خشن و تندرو در داخل ایران. خوشبختانه تا امروز با لطف الهی و درایت و کمک شما و مراقبت های خانواده و دلسوزی و پیگیری های حقوقی وکلای محترم این نگرانی ها کاسته شده است. ما از ابتدا بر این عقیده بودیم که باید در فضایی عاری از فشار و با پیپگیری های حقوقی در مراجع قانونی و قضایی، ناعادلانه بودن این حکم اثبات شود. اکنون هم به دلیل اینکه در مراحل حساسی هستیم انتشار شایعات نادرست درباره پرونده آقای طاهری پیامدهای مطلوبی نخواهد داشت و تقاضای عاجزانه خانواده آقای طاهری این است که اجازه داده شود پس از مطالعه پرونده و کسب اطلاعات دقیق تر درباره آخرین وضعیت پرونده در مرحله فرجام خواهی، اطلاع رسانی لازم صورت گیرد به امید اینکه بتوانیم خبرهای خوشی که موجب التیام زخم ها و تلطیف فضای عمومی شود برای هموطنان خود داشته باشیم. در شرایط سختی و تنگناهای اقتصادی و ناهنجاری های اجتماعی که مردم صبور کشورمان بسر می برند هر خبر امیدوار کننده ای می تواند به سود همگان اعم از نظام و مردم و عزیز دربندمان و سایر زندانیان و نیز خانواده ها باشد. ما را برای رسیدن به این امیدها یاری دهید.
از خدای متعال گشایش و بهبودی را برای همگان استدعا داریم.
خانواده استاد محمدعلی طاهری
27آذر 94RE: اخبار احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-20-2015

سعید خلیلی اعلام کرد
حکم محمدعلی طاهری نقض شد 

» سرویس: معارف و حقوق - حقوقي و قضايي کد خبر: 94092917013 
یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
 وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه 33 دیوان عالی کشور و ارجاع پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعبه 26 دادگاه انقلاب خبر داد. 

سعید خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: همانطور که انتظار می رفت قضات محترم دیوان عالی با دقت و ظرافت به دلایل و استدلالات ما در بی‌اعتباری حکم توجه کرده و رای دادگاه بدوی را به لحاظ وجود ایراداتی موجه و قابل تایید ندانسته‌اند. 

وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری معتقد است: با توجه به این گام مثبت و ارزنده دستگاه قضایی، هرچند حکم دادگاه بدوی مغایرت‌هایی با معیارهای حقوقی و قوانین داشت و تاثیرات منفی در جامعه برجا گذاشت، ولی ضرورتی نداشت که چنین هزینه‌هایی تحمیل شود. 

خلیلی با تشکر از قضات بلندپایه دیوان عالی کشور و نیز مسئولان محترم قضایی به‌خاطر دقت و جسارتشان در رسیدگی قانونی گفت: امیدواریم شرایط آزادی موکل هر چه زودتر فراهم شود. 

بر اساس این گزارش، سعید خلیلی 23 شهریور ماه گفته بود که پس از صدور رای از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب مبنی بر اعدام در خصوص اتهام افساد‌فی‌الارض، نسبت به حکم صادره اعتراض کردیم و پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. 

سخنگوی قوه قضاییه نیز در نشست خبری مورخ 29 شهریور ماه در پاسخ به سئوالی مبنی بر وضعیت پرونده محمدعلی طاهری سرکرده‌ گروه عرفان حلقه گفته بود: حکم صادره برای محمدعلی طاهری مورد اعتراض قرار گرفت و اکنون پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است. 


انتهای پیام  http://isna.ir/fa/news/94092917013/%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B7%D8%A7%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%B4%D8%AFRE: اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-22-2015

#اخبار #لغو #احکام #جعلی در مورد استاد #محمد_علی_طاهری در #توییتر

https://twitter.com/AmnestyIran/status/678886391938465792

https://twitter.com/sarramerii/status/679048617433280512

https://twitter.com/krikrisaroy/status/678687576102948864

https://twitter.com/krikrisaroy/status/677781718548545536

https://twitter.com/amnestyelycity/status/678898242420137984


RE: اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 12-22-2015

نقض حکم اعدام محمدعلی طاهری

ایسنا: وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه 33 دیوان عالی کشور و ارجاع پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه 26 دادگاه انقلاب خبر داد. سعید خلیلی، با بیان این مطلب گفت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، قضات محترم دیوان عالی با دقت و ظرافت به دلایل و استدلال‌های ما در بی‌اعتباری حکم توجه کردند و رأی دادگاه بدوی را به لحاظ وجود برخی ایرادها، موجه و قابل تأیید ندانسته‌اند. وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری با تشکر از قضات بلندپایه دیوان عالی کشور و نیز مسئولان محترم قضائی به‌دلیل دقت و جسارتشان در رسیدگی قانونی، گفت: امیدواریم شرایط آزادی موکل هرچه‌زودتر فراهم شود.

#ایسنا
#روزنامه_ایران
#روزنامه_جام_جم
#روزنامه_خراسان
#روزنامه_شرق

http://www.isna.ir/fa/news/94092917013/%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B7%D8%A7%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%B4%D8%AF

http://sharghdaily.ir/?News_Id=81450

http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/2213540322025159775

http://khorasannews.com/?nid=19147&pid=4&type=0

http://iran-newspaper.com/?nid=6105&pid=3&type=0#photoalbumRE: اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 01-05-2016

به شکرانه آزادی استاد #محمدعلی_طاهری همراهان #مشهد غذای نذری مابین نیازمندان تقسیم کردند.
 


RE: اخبار لغو احکام جعلی در مورد استاد محمد علی طاهری - Interuniversal - 01-05-2016

به شکرانه آزادی استاد #محمدعلی_طاهری همراهان #تبریز غذای نذری مابین نیازمندان تقسیم کردند.

[تصویر:  1452008799.jpg]


[تصویر:  1452001412.jpg]


[تصویر:  1452028814.jpg]